مكتب موسيقي استاد دکتر رضا وهدانی                         

 


Home
زندگی نامه و آثار
نگاشتهای استاد
تاریخ موسیقی
عکسها
شاگردان
صوتی تصویری
نتهای استاد
تماس
خرید و فروش ساز

 

پيوندها:

بزرگان موسیقی سنتی ایران

سايت استاد محمد رضا لطفي

تاريخ موسيقي معاصر

سايت استاد همايون خرم

سايت  پرهام ناصح پور

سايت كيوان ساكت

سايت استاد ذوالفنون

سايت استاد فرهنگ شريف

سايت استاد روح الله خالقي

گروه كامكارها

سايت جهانشاه صارمي

سايت داريوش طلايي

سايت مجيد درخشاني

سايت حميد متبسم

سايت هنر موسيقي ايران

سايت اخبار موسيقي

سايت محمد رضا درويشي

سايت امين الله رشيدي

سايت پريسا بديعي

سایت  - اکبر گلپایگانی

سایت  - علیرضا افتخاری

سایت  - مسعود خادم

سایت  - گفتگوی هارمونیک

سایت  - هارمونیا
سایت  - هنر و موسیقی
سایت  - مازیار کربلایی

سایت  - آلبوم عکس شجریان

سايت فروشگاه موسيقي

وبلاگ ::تاروسه تار

وبلاگ :: هوشنگ ساماني

(موسيقي ايران زمين)

وبلاگ :: دل آواز

وبلاگ :: یاد استاد

وبلاگ :: گلپــــــا

وبلاگ :: آواز

وبلاگ :: استاد شجریان

وبلاگ :: پیمان ناصح پور

وبلاگ :: همایون شجریان

وبلاگ :: مقــــــام

وبلاگ :: راست پنجگاه

وبلاگ : ایرج

وبلاگ :: دود عود

وبلاگ :: خدای آواز

وبلاگ :: فوتوگرافیک

وبلاگ :: کرشمه

وبلاگ :: شمس تبریزی

وبلاگ :: الفبا

وبلاگ :: نواهای ایرانی

وبلاگ :: چهارمضراب

وبلاگ :: نیواک

 

مختصری از تاریخچه تار در ایران

 

آنچه مسلم است موسیقی ایران کاملترین موسیقی جهان است و شاید روزگاری معنای کامل موسیقی فقط شامل موسیقی ایران میبوده است چرا که هنوز آثارنامها و گوشه های ایرانی در موسیقی جهان بچشم میخورد. مثلا نامهایی مانند گیتار، سیتار، ویولن، تمپو،آرشه، ماجور،لوت،بمل،دیزو...بسیاری واژه های متداول موسیقی جهان ایرانی هستند که بطور مشروح در کتاب ایران سرزمین مقدس نوشته اینجانب نگاشته شده است مثلا" گام ماجور یعنی بزرگ عینا" همان فاصله ماهور ماست که به معنای بزرگ است (مهتر یعنی بزرگتر) ناگفته نماند گام ماجور در اروپا بطور ناقص از ماهور وارد شده و در آنجا از گوشه های زیبایی چون راک و دلکش اثری نیست

همچنین لوت (1) همان رود ایرانی به معنای تار است که از روده آید چرا که سیمها و پرده های این ساز از روده بوده است و از آنجا که در زبان پهلوی ر و ل یک نشانه دارند و این دو حرف نیز در گویشهای ایرانی خصوصا" کردی به هم نزدیک هستند رود را لوت نیز گویند.

آرشه بمعنای کمانک که هنوز در کمانچه آورده میشود وسیله کمانی شکل بوده که با آن ساز را مینواختند

نام آرش که ایرانی است و بمعنای کمانگیر میباشد نیزاز همین است (همچنین معماری که بتواند طاق و قوس کمانی شکل بنا کند راآرشیتکت گویند که بن مایه این واژه نیز ایرانی است.) بمل به معنای بم تر و دیز به معنای نت تیز تر آمده است در نقاشیهای چهلستون در چهار صد سال پیش سازهایی بچشم میخورد که جز کمانچه همه از بین رفته (یا در جاهای دیگر در محدوده ایران فرهنگی کاربری دارد)  از ان جمله سازی است شبیه یه ویالون که تاثیر فرهنگ ایران را در موسیقی جهان مینمایاند اما از آنجا  که این نوشتار را گنجایش آن نیست از آن میگذریم و به تاریخچه ساخت تار میپردازیم

......

بقیه مطلب را در اینجا بخوانید

 

تاریخ موسیقی از استاد رضا وهدانی (قسمت اول)

 

بنام خدا

براساس قرائن وشواهد تاريخي، كه ازآثارباقيمانده ي ، كتيبه ها وسنگ نبشته ها ، خصوصاً  آثارِ حفاريهاي يكصد سال اخير ، وهمچينن ازنوشته هاي مورخين گذشته ، امـثال هرودت مـورخ يونانـي كريستيّن سن ، خاورشناس بلندپايه دانماركي گزنفون ، و مورخين ، ديگر برمي آيد. در دوران ايران باستان ، هفت سلسله  بشرح ذيل ، حكومت كرده اند.

 1-پيشداديان 2- كيانيان 3- مادها 4-هخامنشيان 5- سلوكيه 6- اشكانيان 7-ساسانيان-

هفت سلسله مذكور ، بنيانگذار تمدن ايران ، ودرپاسداري ، ازفرهنگ و هنر ايران زمين كوشا بوده اند .

نظريّه ، مورخين بلند پايه جهان .

به گونه اي كه مورخين اروپايـي وآمريكايـي درنوشته هاي معتبرخود اعتراف نموده اند ؛ ايرانيّان ، حق بزرگي به گردن بشريّت دارند . و درتحكيم بنيانِ ، فرهنگ و تمدن جهانِ  بعد ، منشأخدمات فراوانـي گرديدند . [خصوصاً در رابطه  هنر موسيقي  كه مورد نظر ميباشد ].

كروسه فرانسوي دركتاب روان ايران (چاپ پاريس ،1951صفحه 10 و11) مينويسد؛ ((‌ اگريك نفرخارجي را رخصت اظهار نظر باشد ، بايدگفت ايران حق بزرگي برگردن بشريّت ، دارد )).

پروفسورپوپ  

رئيس سابق ومدرسه عالي فرهنگ آسيّا ،[در نيّويورك]مؤلف شاهكارصنايع ايران مي نويسد : (( درشصت قرنِ معلوم ، ( فلات ايران ) افكار وفنونـي از خودظاهركرد ،وبه جهانيّـان داده ، كه كمك به متمدن كردن بشر نمود وآدمي را ازسقوط محفوظ داشته است .

جرجي زيدان

 درتاريخ تمدن خود مينويسد : ملّت كهنسال ايران ، چندين قرن پيش از ميلاد مسيح ، بايونان جنگيد است ، واز وسط آسيّا تا مديترانه ، سپاهيّان ومهمّات، به جنگ يونـان فرستاده. عملي كه امروزبزرگترين دولتهاي غرب ازانجام آن تا حدي عاجز مي مانند .

 

استاد دكتريوسف مجيدزاده

 

باستان شناسان ممتاز بين الملي و صاحب نظر در امور باستان شناسي . مؤلّف سه جلد كتاب تاريخ وتمدن بين النهرين ، و آغاز شهر نشيني در ايران0[درمصاحبه مردان ماندگارتاريخ ] شب هنگام 24/11/1380در خصوص تحقيقات خود كه  تنيجه آن سه جلد كتاب ( سال ) مي باشد ؛ در برنامه تلوزيّونـي چين فرمودند : بين النـهرين آغازشهر نشيني در ايران بوده است .

 ايرانيّان قبل ازورود آرياييها ، داراي تمدن بوده اند .

حسب نظريّه استاد مجيدزاده : ازسوفال هاي به دست آمده چنين برميآيد ، كه قبل ازآرياييها ؛ اقوامي در فلات ايران  بوده اند . و هنرسوفالگري آنان  به مراتب ازهنر سوفالگري آرياييها ظريف تر بوده است. بنابراين نتيجه گرفته ميشود كه آرياييها هنر سوفالگري را از قوم قبل ازخود اقتباس كرده اند ؛ بدون اينكه ظرافت هاي سوفالگري اقوام گذشته را داشته باشد .

زردشت ازديدگاه دانشمندان اروپائيِ امروز .

از ك . رمپيس استاد دانشگاه توبينگن . ترجمه .س .نجم آبادي استاد دانشگاه تهران .

كريستيان رمپيس CH . REMPIS    اوستا شناس آلماني پژوهشهاي دانشمندانِ پنجاه سال گذشته را بررسي كرده ونظرخودرا نسبت به ارزش علمي كارهاي آنان با صراحت وبي هيچ ابهام وترديدي بيان داشته است .

 

درمورد دو سلسله ي اوّل ودوّم ، [ پيشداديّان و كيانيّان ] مورخين براين عقيده هستند كه

مدارك كافـي دردست نيست . ..(ادامه دارد)

 

 

شجره نامه موسیقی ایران به روایت از استاد

 

 

خاندان هنر - مرحوم آقا حسینقلی و فرزندان

استاد علیخان ظهیرالدوله اولین موسس کنسرت وتئاتر(به سبک جدید) و همچنین مبتکر کارهای نو در موسیقی ایران

 

 

علیخان قاجار دولو مملقب به ظهیرالدوله از رجال روشنفکر و خوشنام دربار ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه، محمدعلیشاه و احمدشاه قاجار است. اودر 16 ربیع الاول سال 1281 هجری

قمری در شب تولد پیامبر اسلام (ص) مطابق با 29 مردادماه 1243 در جمال آباد شمیران بدنیا آمد.

علیخان بعد از فوت پدرش محمد ناصر خان ظهیرالدوله درسال 1294 در 14 سالگی علاوه بر دریافت لقب پدر منصب وی را هم که وزارت دربار یا ایشیک آغاسی باشی بود از شاه دریافت کرد و بجای پدر نشست زمانی که 16 ساله شد به امر ناصرالدین شاه با دختر او فروغ الدوله (تومان آغا) که 2 سال از او بزرگتر بود ازدواج کرد و داماد شاه شد.

ظهیرالدوله بعد از مرگ ناصرالدین شاه در سال 1313 قمری تا پایان حکومت قاجار جمعا" 12 بار به حکومتهای مختلف نواحی ایران چون همدان، کرمانشاه، مازندران، گیلان و تهران منصوب شد. او مورد توجه و اعتماد ناصرالدین شاه بود و به نقل از محمدحسن خان اعتمادالسلطنه در مراه البلدان: ظهیرالدوله یکی از اعضای دوازده گانه مجلس شورای اعظم و مجلس تحقیق خاص دولتی بوده است. 

گویند زماني که بیش از 23 سال نداشته بعد از ملاقات با صفیعلیشاه اصفهانی عارف وقت به مسلک درویشان نعمت الهی درمی آید و به اصطلاح درویشی را بر توانگری اختیار میکند و از آن به بعد لقب درباری را از خود بر میدارد و بجای ظهیرالدوله خود را صفاعلی مینامد و احوال و دارائیهای خود را نیز به مستمندان میبخشد.

شیوه او در حکومت برخلاف اکثر رجال آنروزگار که به روش فئودالی و ظلم وجور و گرسنه نگاه داشتن مردم بوده همواره با عطوفت و مهربانی ذکر شده و ازااینرو درمیان مردم و علمای آنروز جایگاه والائی داشته است.

ظهیرالدوله در انقلاب مشروطه از طرفداران اطلاحات و تأسیس مجلس بوده و اولین مجلس شوری مردمی را در همدان قبل از مجلس شورای ملی تأسیس کرد و از نمایندگان اصناف و پیشه وران برای اداره شهر دعوت کرد.

محمدعلیشاه همزمان با به توپ بستن مجلس، خانه و خانقاه اورا كه مكان مبارزين بود نیز در تهران به توپ بست و ویران کرد.

ظهیرالدوله مردی خوش طبع و شاعر و هنرمند نیز بوده است و اشعاری زیبا و آثاری ادیبانه از او یادگار مانده است. وي از مشوقان هنر بوده و انجمن اخوت به رياست وي اولين سازمان رسمي در 130 سال پيش بوده كه اولين كنسرتها و سالتهاي هنر مثل گالريهاي نقاشي و عكاسي را در كشور داير كرد او شاعري توانا و موسيقيداني برجسته بود و سازهاي ويولون و پيانو را بخوبي مينواخت و در مساقرت به فرانسه به همراه مظفرالدين شاه كنسرتي نيز در حضور پادشاه فرانسه اجرا كرده بود و صفحاتي نيز پر كرده كه اكنون در دست نيست. از او نمايشتامه هايي انتقادي نيز روايت كرده اند كه در دوران مشروطه موچبات خشم محمد عليشاه شده بود

فوت او در 24 ذیقعده سال 1342 قمری مطابق با 8 تیرماه 1303 هجری شمسی در جمال آباد شمیران اتفاق افتاد و بنا به وصیت خودش او را در مزرعه ای زیر یک درخت در نزدیکی امامزاده قاسم شمیران دفن نمودند که از آن به بعد بسیاری از اهال هنر و رجال سیاسی و بنا به وصیت خود در کنار ظهیرالدوله دفن شدند که اکنون آرامگاه بسیاری از هنرمندان و رجال سیاسی است.